SAM

SAM wpadł mi w oko na Facebooku. Przez kilka tygodni tkwił z tyłu głowy, od czasu od czasu przypominając o swoim istnieniu i informując o postępach w urządzaniu lokalu i pierwszych, próbnych wypiekach. Napięcie rosło.

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

SAM (a dokładnie SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny) zaczął działać w poniedziałek, a że byłam w okolicy to zajrzałam. SAM otwiera się na Lipową dużymi oknami, zapraszając do prosto, ale stylowo urządzonego wnętrza. Centralne miejsce zajmuje duży, drewniany stół, wokół którego ustawiono krzesła przywołujące na myśl złote lata polskiego designu (później się dowiem, że to oryginały, a nie repliki). Przy jednej ścianie małe stoliki z mini-kanapami, przy drugiej – szeroka lada zastawiona skrzynkami i koszami z pieczywem, a za nią majestatyczny ekspres do kawy.

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny

Bagietki pszenne w SAMie

Bagietki pszenne w SAMie

Pani Dora informuje mnie, że dopiero zaczynają, że nie ma jeszcze całej zastawy, ale już można zjeść. – Ale może najpierw chciałaby pani zobaczyć piekarnię? Po wyłożonych mozaiką schodkach schodzimy w dół, gdzie przez okienko w ścianie widać piec i piekarza, porcjującego ciasto na bochenki. Jak się dowiaduję, na dole będzie znajdować się sklepik z gotowymi firmowymi produktami i prostymi daniami, np. oliwami, konfiturami, hummusem, którymi będzie można błysnąć przed głodnymi gośćmi.
Na razie można kupić chleby i różne drobne wypieki. W planach są śniadania, zupy, sałaty, a także – dla mnie to będzie hit – gotowe zestawy piknikowe, z którymi będzie można wybrać się w plener. Gdy odwiedziłam SAM W poniedziałek były m.in. bagietki, chleb gryczany na liściach chrzanu, bułeczki z fetą czy chleb cytrynowy (wyobraźnia podpowiada zestawienie z łososiem), sułtański (tego, lekko opieczonego, widzę z gorgonzolą) oraz drożdżówki z konfiturą.

Drożdżówki z marmoladą

Drożdżówki z marmoladą

– Chleby to specjalność Maśki (Małgorzaty Kusin-Doran, współwłaścicielki – przyp. mint), która wypieku chleba uczyła się m.in. Le Manoir aux Quat Saisons w angielskim. To ona szuka, eksperymentuje i opracowuje przepisy – opowiada mi współwłaścicielka SAMu, Jolanta Serwińśka. Jak się okazuje, to właśnie chleb, a raczej problemy właścicielek ze znalezieniem dobrego, ciekawego pieczywa do pierwszej kawiarni właścicielek, 6/12 (przeczytaj więcej o śniadaniu w 6/12), były jednym z przyczynków do założenia SAMu. A poza tym, fajnie jest tworzyć nowe miejsca.

SAM - bajgiel z serkiem kremowym i łososiem, na wynos-na miejscu

SAM – bajgiel z serkiem kremowym i łososiem, na wynos-na miejscu, naprawdę solidnych rozmiarów

Rozglądając się po wnętrzu przyuważam stolnicę z okrągłymi bajglami, czekającymi na obgotowanie we wrzątku i kosz rumianych, już upieczonych bułek. Można je kupić na wynos lub zjeść na miejscu bajglową kanapkę, np. z pastą jajeczną, krakowską i korniszonem lub serkiem i grillowanymi warzywami. Zamawiam bajgla z łososiem i serkiem, a do tego domową lemoniadę. Delikatnie opieczony bajgiel ma lekko skórzastą, chrupiącą skórkę i miękkie, konkretne wnętrze. Jest idealny w swej konsystencji i odręcznym kształcie. Na wynos, do papierowej torby biorę różaną drożdżówkę, którą zjadłam potem SAMa. I już wiem, że wrócę po kolejną.

Trofea z SAMu - chleb cytrynowy i drożdżówka z różą

Trofea z SAMu – chleb cytrynowy i drożdżówka z różą

SAM Kameralny Kompleks Gastronomiczny
Strona SAMu na Facebooku
Lipowa 7
Warszawa

SAM

SAM

6 thoughts on “SAM

  1. byłam dzisiaj – zjadłam bajgla z camembertem i awokado, pyszne i bardzo świeże.
    na wynos: dwa bajgle, mała chałka i miała być drożdżówka z rabarbarem , ale w drodze do domu zorientowałam się, że dostałam chlebek cynamonowy… :)

    Lubię

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s