Zakwas i Chleb

TADAM! Zrobiłam swój pierwszy chleb na zakwasie! Wreszcie, należałoby dodać. Z robienie chleba tą metodą nosiłam się już długo, ale jakoś nie miałam odwagi – bałam się, że zakwas umrze, chleb nie urośnie i generalnie cały proces będzie pasmem wpadek i niepowodzeń. I pewnie jeszcze długo bym się z tym zamiarem nosiła, gdybym nie została obdarowana zakwasem oraz przepisem na chleb przez J. W nocy zrobiłam ciasto, (odłożywszy nieco na następny raz), a rano wsunęłam do piekarnika dwie foremki. Mogę szczerze powiedzieć, że chleb z przepisu J. można by robić choćby tylko ze względu na piękny zapach, jakim wypełnia mieszkanie w trakcie pieczenia. A o smaku już nie wspomnę. Chyba nieprędko kupię chleb w sklepie.
Do wszystkich, którzy podobnie jak ja boją się zakwasu – naprawdę, nie ma czego. Na początek lepiej kupić gotowy zakwas w sklepie z eko-żywnością lub…popytać wśród znajomych, może znajdzie się ktoś, kto już należy do kręgu domowych piekarzy i mógłby się podzielić odrobiną zakwasu. Potem przyjdzie pora na zakwas robiony samodzielnie, z prostszych lub trudniejszych przepisów (bo metod na robienie zakwasu jest kilka).

A oto kilka stron, na których można znaleźć sporo porad, przepisów i ciekawostek dotyczących wypieku chleba w domu.

Tatter o Chlebie
Pracowania Wypieków Liski
Chlebek.TV
Strona o Chlebie Mirabelki

Chleb na Zakwasie

Chleb na Zakwasie – Przepis od J.

1 kg mąki pszennej tortowej (odebrać 2-3 szklanki i zastąpić mąką orkiszową lub żytnią pełnoziarnistą)
3/4 szkl. pestek słonecznika
3/4 szkl. płatków owsianych
3/4 szkl. otrębów
3/4 szkl. siemienia lnianego
3/4 szkl. pestek dyni
1,5 łyżki cukru
3 płaskie łyżeczki soli
100 g zakwasu
0,5 l wody mineralnej gazowanej
0,5 l gorącej wody

Pestki słonecznika, siemię lniane, pestki słonecznika - wszystko do chleba na zakwasie

W misce wymieszać wszystkie suche składniki. Dodać zakwas i wodę i dokładnie wymieszać. Dwie keksówki wysmarować masłem i obsypać mąką. Z przygotowanego ciasta odebrać dwie łyżeczki i włożyć do czystego słoiczka (posłuży do następnego wypieku; zakwas można przechowywać w lodówce do 12 dni). Pozostałe ciasto przełożyć do obu foremek i odstawić po przykryciem na 12 godzin.
Nagrzać piekarnik do 185 stopni. Ciasto posmarować na wierzchu roztopionym masłem i piec przez 1 godzinę i 15 minut.

Chleb na Zakwasie

2 komentarze Dodaj własny

  1. Kasia pisze:

    Wygląda niesamowicie…i brzmi nieskomplikowanie. Czy to naprawdę takie proste? Jutro piekę. Można ciasto zostawić na dłużej niż 12 godzin?Jeśli tak, to poczekam do weekendu.

    Polubienie

  2. mminta pisze:

    nic się nie stanie:-) grunt to mieć dobry zakwas 🙂 a jak Ci się nie chce bawić z zakwasami, to polecam ten przepis – https://mmintafood.wordpress.com/2009/08/12/yes-you-can-make-a-bread/

    mniej problematycznego chyba jeszcze nie wymyślono 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.