Galette des Rois – Ciasto na Trzech Króli

W niektórych zakątkach świata z okazji święta Trzech Króli piecze się specjalne ciasta. W krajach hiszpańskojęzycznych podaje się roscon de reyes – ciasto  w kształcie wieńca, z dodatkiem kandyzowanych owoców, zwłaszcza złotych pomarańczy. W Szwajcarii „królewskie ciasto” przybiera formę bułeczek z drożdżowego ciasta  z bakaliami i skórką pomarańczową, sklejonych tak, by przypominały kwiat lub rozetę (całość jest posypana cukrem lub migdałami). Z kolei Francji – galette des rois – placek z ciasta francuskiego, ozdobnie ponacinany na wierzchu i wypełniony masą migdałową, w której tkwi wysuszona fasolka lub migdał albo porcelanowa figurka. Ten, kto trafi kawałek z migdałem zostaje królem wieczoru i otrzymuje złotą, papierową koronę .
Upieczenie galette des rois nie jest wcale trudne, zwłaszcza, gdy pod ręką mamy dobre, gotowe ciasto francuskie. Nie można zapomnieć o migdałku do środka – w końcu jedzenie to też zabawa.

Galette des Rois

Galette des Rois – Ciasto Na Trzech Króli

Składniki:
500 g mrożonego, gotowego ciasta francuskiego (najlepsze jest takie zawierające tylko masło, bez dodatku innych tłuszczy)
Na nadzienie migdałowe:
125 g masła, miękkiego
125 g cukru
125 g mielonych migdałów (najlepsze będą takie zmielone na pył)
1 łyżka skrobi kukurydzianej lub mąki
szczypta soli
2 jajka
1/2 łyżeczki esencji migdałowej
1  łyżeczka rumu
1 suszona fasolka lub cały migdał, dla króla

Do posmarowania ciasta: 1 żółtko, rozmącone
Do dekoracji: korona

Do miski przesiej suche składniki nadzienia i wymieszaj. W drugiej misce utrzyj masło na puszystą masę, dodaj migdały z cukrem i wymieszaj, aż masa będzie jednolita. Dodaj jajka, po jednym na raz oraz rum i esencję i utrzyj masę na gładki krem.
Na blacie rozłóż rozmrożone ciasto francuskie, wytnij dwa koła (jedno o średnicy ok. 30 cm, drugie o ok. 1 cm szersze).
Przełóż mniejszy krążek ciasta na wyłożoną pergaminem blaszkę. Na wierzchu ułóż nadzienie, pozostawiając ok. 2 cm zapasu ciasta do brzegu. Do nadzienia włóż migdał lub fasolkę i wyrównaj masę migdałową z wierzchu łopatką.
Posmaruj rozmąconym żółtkiem ciasto wokół nadzienia (uwaga, ważne, by nie zmoczyć samego brzegu ciasta) i nakryj masę migdałową drugim krążkiem ciasta. Dokładnie połącz brzegi obu krążków, usuwając powietrze spod spodu. Dokładnie połącz brzegi ciasta.
Używając tępej strony noża, ponacinaj delikatnie wierzch ciasta (uważaj, by go nie przeciąć). Zrób szpicem małe dziurki (jedną w środku i cztery dookoła), by para miała gdzie uchodzić podczas pieczenia
Posmaruj ciasto rozmąconym żółtkiem i po chwili jeszcze raz, włóż do lodówki.
Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Gdy będzie gorący włóż ciasto i piecz je 30 minut. Ostudź na kratce.
Przed podaniem ozdób ciasto papierową koroną. Przypadnie ona temu, kto natrafi w swoim kawałku ciasta na  migdał lub fasolkę.