Eklerki

Smaków z francuskiej pâtisserie ciąg dalszy. Nie były to działania zamierzone – ot, od pomysłu do pomysłu. I w końcu do eklerków*. Zawsze rywalizujące o względy z ptysiami, u mnie zwykle wygrywają eklerki – pod warunkiem, że są przełożone bitą śmietaną i polane gorzką czekoladą. Te z podejrzanie ciężkim kremem lub polewą karmelowa odpadają w przedbiegach – przynajmniej u mnie. Eklerek to w końcu eklerek.
Co innego wariacje na temat koncepcji eklera, czyniące z ów ciastka wykwinty, odświętny deser. Połówki ptysiowego ciasta można na przykład przełożyć bitą śmietaną z dodatkiem plasterków truskawek marynowanych w Cointreau lub brzoskwiń w syropie, a potem oprószyć cukrem pudrem. Lub nadziać bitą śmietaną z dodatkiem Kirschu i polać gorącymi malinami. To jednak raczej w lecie, gdy za oknem jest zielono i jasno. A klasyczne eklerki sprawdzą się cały rok.

*Francuska nazwa ciastek – éclair – oznacza błyskawicę. Nie da się ukryć, że takie dobroci błyskawicznie znikają z talerza.

Eklerki

Przygotowanie eklerków (lub ptysiów, bo przecież oba ciastka są blisko spokrewnione) w domu wymaga nieco czasu i uwagi. Jednak efekt wynagradza cały włożony w przygotowanie deseru wysiłek. Ciastka można „złożyć” jakiś czas przed podaniem, ale do tego czasu trzeba je przechowywać w zimnym, wolnym od silnych zapachów miejscu.

Eklerki
Na ciasto ptysiowe:
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki wody
100 g masła
1 szklanka maki
1/4 łyżeczki soli
4 jajka
Dodatkowo:
300 ml kremówki
1 łyżka cukru pudru
1 tabliczka czekolady deserowej
2 łyżki cukru
4 łyżki mleka (lub więcej, jeśli czekolada będzie zbyt gęsta)

Nagrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza.
Blaszki do pieczenia wyłóż pergaminem.
Do rondelka wlej mleko i wodę, dodaj masło i sól podgrzewaj na średnim ogniu, aż masło zupełnie się rozpuści. Gdy mleko zacznie się gotować, jednym ruchem dodaj cała mąkę i wymieszaj. Zmniejsz ogień pod garnkiem i podgrzewaj ciasto, cały czas intensywnie mieszając, aż aż uformuje się w zwartą kulę i zacznie odchodzić od ścianek garnka.
Przełóż ciasto do dzieży miksera lub dużej miski. Dodaj do ciasta jedno jajko i miksuj, aż połączy się ciastem. Dodaj kolejne jajka, po każdym dokładnie miksując ciasto do momentu, aż znowu będzie jednolite.
Przełóż ciasto do rękawa cukierniczego lub szprycy z szeroką końcówką i wyciskaj „łódeczkowate” porcje ciasta na blaszki, zachowując ok. 4 cm odstępu.
Włóż eklerki do piekarnika i piecz 15 minut. Zmniejsz temperaturę do 185 stopni Celsjusza i piecz kolejne 15 minut, aż ciastka wyrosną i staną się złotobrązowe.
Wyjmij eklerki i ponakłuwaj ostry nożem na końcówkach i włóż z powrotem do wyłączonego piekarnika na 5-10 minut, pozostawiając drzwiczki uchylone. Wyjmij z piekarnika i ostudź na kratce.
W miseczce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą roztop czekoladę z cukrem i mlekiem.
Zimną bitą śmietanę ubij z cukrem.
Upieczone ciastka przekrój wzdłuż ostrym nożem, napełnij bitą śmietana i polej stopiona, nieco przestudzona czekoladą.

Eklery

Eclairs
For the Pate a Choux:
1/2 cup water
1/2 cup milk
120 g butter, usnalted
1/2 teaspoon salt
1 cup flour
4 eggs
Additionally:
300 ml double cream, to whip
2 tablespoons icing sugar
100 g dark chocolate
2 tablespoons sugar
4 tablespoons milk (or more, if the chocolate will be too thick)
print a shopping list for this recipe

Prepare pastry:
Preheat the oven to 220 degrees Celsius.
Line baking trays with baking paper.
Put milk, water, butter and salt into a medium size pan and cook over medium heat, so the butter melts. When the mixture starts to simmer, add all flour at once.
Whisk the mixture withh wooden spoon to combone all ingredients and beat to form a dough. When the ball of dough starts to pull away form sides of the pan, transfer the
In a heavy saucepan bring water to a boil with butter and salt over high heat. Reduce heat to moderate. Add flour all at once and beat with a wooden spoon until mixture pulls away from sides of pan.
Transfer dough to big bowl or bowl of kitchen mixer and add eggs aone at a time, mixing the dough after each egg to the point when it is fully incorporated into the dough. The ready dough should by silky and shiny.
Transfer dough into piping bag with wide tip and pipe oblong shapes onto baking tray, 3-4 cm apart of each other.
Put the trays into preheatd oven and bake for 15 minutes. Reduce heat to 190 degrees Celsius and bake for another 15 minutes, or until eclairs are golden brown.
Just after removing from the oven, pierce them with sharp knife to remove the steam. Cool on wire rack.
Prepare the cream and choclate: Put chocolate, milk and sugar into medium bowl and place it over pan with simmering water. Melt the chocolate, striig occasionally. Whip the cream with sugar.
To assamble an eclair, cut each pastry in halfe, fill with whipped cream. Cover with top part of the pastry and spread some chocolate on the top.

Eclairs