Święta pachną mi….Sernik z suszonymi śliwkami w Cointreau

Święta to dla mnie zapach dymnych, suszonych śliwek i pomarańczy. Z tych pierwszych mój Dziadek przygotowywał kompot z suszu. Dodawał do niego suszone morele, jabłka, gruszki, laski cynamonu, goździki i podawał w pękatym, kryształowym dzbanku. Na początku kręciłam na niego nosem, ale z czasem przypadł mi do gustu na tyle, że do spółki z uszkami mógłby dla mnie zamykać wigilijne menu.
A pomarańcze pachniały pod choinką, poukrywane między prezentami. Nowe, pachnące drukiem książki, lampki na choince i cząstki pomarańczy – to były moje świąteczne wieczory.

Oba te aromaty znalazły się w tym serniku ze śliwkami nasączonymi Cointreau. Ulubione smaki i zapachy w ulubionym z ciast.

Small girls have oranges, big girls have Cointreau.

Sernik ze śliwkami w Cointreau

Sernik ze śliwkami w Cointreau

Sernik z suszonymi śliwkami w Cointreau
(inspirowany sernikiem Illucucciny)
Na spód:
250 g ciasteczek Digestive
75 g masła, stopionego
1/2 łyżeczki cynamonu
Na sernik:
1 kg twarożku na sernik (ja użyłam tu sera chudego na sernik President)
4 duże jajka
1 szklanka cukru
1 czubata łyżka budyniu waniliowego
1 łyżeczka esencji waniliowej
200 g suszonych śliwek (kalifornijskich)
100 ml Cointreau
50 ml wrzątku

Śliwki przełóż do rondelka, zalej Cointreau i gorącą wodą. Podgrzewaj na małym ogniu przez 5 minut, by płyn się zagrzał, ale nie zagotował. Odstaw śliwki do namoczenia na ok. 1 godzinę.
Nastaw piekarnik na 170 stopni Celsjusza. Ciastka pokrusz w malakserze, dodaj stopione masło oraz cynamon i zmiksuj, by okruchy zaczęły się sklejać.
Przełóż masę na dno tortownicy o średnicy 22 cm. Dociśnij dłonią, by okruszki utworzyły spójną warstwę. Wstaw do piekarnika i piecz przez 10 minut. Wyjmij i odstaw do ostudzenia. Posmaruj wewnętrzne ścianki tortownicy masłem. Zmniejsz temperaturę w piekarniku do 150 stopni Celsjusza.
Przygotuj masę serową: w mikserze utrzyj ser z cukrem i esencją waniliową. Dodaj przesiany budyń i dokładnie wymieszaj. Dodaj jajka, po jednym na raz, ucierając masę na niskich obrotach, aż do uzyskania jednolitej masy. Na podpieczonym dnie ułóż namoczone śliwki . Na wierzch wylej masę serową. Piecz ok. 1 godziny – 1 godziny 10 minut, aż wierzch sernika się zezłoci. Wyjmij i odstaw do ostudzenia (sernik nieco opadnie, ale u mnie wierzch pozostał równy).

Sernik z suszonymi śliwkami w Cointreau

Sernik z suszonymi śliwkami w Cointreau

Small girls have oranges, big girls have Cointreau.

Cheesecake with Prunes marinated in Cointreau
(inspired by this cheesecake from Illucuccina)
For the crust:
250 g Digestive biscuits
75 g butter, melted and cooled
1/2 tsp cinnamon
For the cheesecake:
1 kg curd for cheesecakes (probably You could use ricotta here)
4 large eggs
1 cup sugar
1 heap tbsp of flour or vanilla pudding
1 tsp vanilla essence
200 g plump prunes
100 ml Cointreau or other orange-scented liquor
50 ml hot water

Transfer prunes to small pot, add Cointreau and water and cook on small heat for 5 minutes. Leave to soak for one or two hours.
Prepare the crust: Preheat oven to 170 Celsius (no fan). Crush biscuits in blender, add melted butter and cinnamon and pulse 3 or 4 times for 5 seconds, until crumbs start to combine. Transfer into 22-cm spring form, pat down with hand. Put into preheated oven and bake for 10 minutes. Take out of the oven, set aside to cool down. Grease the inner walls of the spring form with butter. Lower temperature in the oven to 150 C.
Prepare the cheesecake: mix cheese with sugar. Add flour and vanilla and mix until well combined. Add eggs, one at a time, mixing on low speed, until all ingredients are combined. Put soaked plums on the crust. Cover with cheese mixture. Put into oven. Bake for 1 hour – 1 hour 10 minutes, until golden on the top. Remove from the oven, set aside to cool down (after 10 minutes You can unlock the spring form, but keep the sides on the cake. The cheesecake will set down a bit, but mine remained super flat on the top.

Sernik z suszonymi śliwkami w Cointreau

Cheesecake with prunes in Cointreau