– Właśnie wróciłam z Biobazaru, nie będzie Ci przeszkadzać, jak w międzyczasie będę układać książki? – spytała Laura, wnosząc do wnętrza malutkiej, prażańskiej kafejki pudło pełne znajomych i nieznajomych tomów. „Around the world in 80 dishes”, „Food” córki McCartneya, „Little Paris Kitchen”…Każda zaraz wyląduje na półce w odpowiednim sąsiedztwie – tam kuchnia francuska, tu makarony, a na półce przy oknie – okołokulinarna beletrystka.

Laura jest założycielką Books For Cooks, pierwszej kulinarnej księgarni w Polsce. Przez rok księgarnia działa w internecie, a niedawno doczekała się „namacalnych” półek w Cafe Melon na Inżynierskiej. Pomysł na księgarnię narodził się, gdy domowy zbiór książek kucharskich przekroczył 300 pozycji. „Stwierdziłam, że pora coś z tym zrobić” – mówi Laura. Książki kucharskie w Melonie zajmują całą ścianę wysokiego wnętrza. Jak podkreśla Laura, wszystkie są „gotowalne”.
– To znaczy, że ugotowałam z nich co najmniej jedną rzeczy i wszystko było ok.
– To zdarzają się niegotowalne?
– Niestety, często. W książce, która ma nas nauczyć piec, w przepisach brakuje proszku do pieczenia, albo nieprecyzyjnie są opisywane czynności, jakie trzeba wykonać. A czasem zwyczajnie przepis ma feler. Zazwyczaj na 10 książek, jakie zamawiam na próbę, 2-3 zamawiam do księgarni.
– Na półkach masz książki kulinarne, a co masz zawsze w kuchennej szafce?
– Makaron! W domu musi być dobry makaron. Gdybym miała mieć jedną jedyną książkę o makaronach, to byłaby to „Pasta” Theo Randalla. Jest świetna, są w niej przepisy na fajne sosy i domowe, świeże makarony, z dokładnymi instrukcjami, jak je zrobić.
Mój wzrok przykuwa stojąca obok książka o czarnej okładce, zatytułowana „Pasta Design”. W środku zamiast, zamiast przepisów, znajdują się wzory matematyczne opisujące kształty wszelkich rodzajów makaronu – jak mówi Laura, „DNA pasty”. Jest też „Ebelskivers” – książka w całości poświęcona małym paczko-naleśnikom rodem z Danii, a kiedyś w Books for Cooks do kupienia była „Cookie-sutra” – nie czekała długo na właściciela. Chciałbyś się dowiedzieć wszystkiego o risotto? Albo zdobyć wszystkie książki Diany Henry? Nietypowe zamówienia to konik Laury – tropicielki kulinarnych tytułów.

– A gdybyś mogła zatrzymać tylko jedną książkę?
– Zatrzymałabym dwie. Pierwszą byłaby stara „Kuchnia Polska”, która miała wiele wznowień. Są w niej dobre, sprawdzone przepisy na kopytka, pierogi i inne polskie kluchy. Druga to książka Monatowej, która kiedyś należała do mojej babci. Co prawda raczej trudno dzisiaj z niej gotować, ale ma dla mnie olbrzymią wartość emocjonalną.
Prywatnie lubi książki, w których, prócz przepisów, jest coś do poczytania – historie, wspomnienia, opowieści o zwyczajach. Ale niektóre, np. Nomę, ceni za wygląd i wysoki poziom publikacji.
– Większość książek na półkach to książki anglojęzyczne. W Polsce nie wydaje się fajnych książek kulinarnych?
– Bardzo mało, szczególnie, gdy idzie o książki polskich autorów, a nie tłumaczenia. Ale mogę polecić np. pięknie wydaną „Kuchnię Żydowską wg. Balbiny Przepiórko” Piotra Bikonta czy „Ciasta, ciastka i takie tam” Agaty Królak. Z ciekawych rzeczy „do czytania” polecam książkę Wojciecha Nowickiego „Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce”, recenzenta kulinarnego krakowskiego dodatku do Wyborczej. To książka o Polsce i jej historii widzianej przez pryzmat stołu.

– A z tych anglojęzycznych, kim są twoi ostatni faworyci?
– Z czystym sumieniem mogę polecić „Lonely Planet Street Food”. Jest boska! I uczciwa. Są w niej polskie pierogi i zapiekanki. Bardzo lubię też „Malouf: New Middle Eastern” – polecam każdemu, kto lubi smaki bliskiego wschodu. Bycie księgarzem ma ten plus, ze niektóre książki trafiają do mnie przed oficjalną premierą. Z takich zapowiedzi mogę polecić „Wahaca – Mexican Food At Home” Thomasiny Miers oraz „Scanadalicious. Baking”, czyli książkę o skandynawskich wypiekach. Prezentuje się skandalicznie pysznie.

Books for Cooks
www.booksforcooks.pl
ul. Inżynierska 1 (Cafe Melon)
Warszawa

Od 2012 chyba szczęśliwie przybyło i dobrych polskich książek kucharskich, a także przekładów 🙂
PolubieniePolubienie