Ciasto kardamonowe z gruszkami

Znacie to powiedzenie o łapaniu srok za ogon? Mam wrażenie, że właśnie złapałam ich zbyt wiele. I jeszcze gawrona, ze cztery wróble (bo lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu). Niewykluczone, że gdzieś tam pałęta się koczkodan.
Lubie, gdy dużo się dzieje. Ale nie lubię, gdy te rzeczy zaczynają brać nade mną górę i wymykają się spod kontroli. Gdy zaczynam robić listy rzeczy do zrobienia, to znak, że jest naprawdę źle (z list niestety niewiele jest pożytku, bo zazwyczaj gubię je tuż po napisaniu ostatniej pozycji). Wtedy trzeba usiąść, odetchnąć, powstrzymać się przed sprawdzeniem maila, który pewnie już zupełnie wytrąci nas z równowagi (podobnie jak brak maila, na którego czekamy, a którego nie ma). Trzeba zrobić ciasto z gruszkami, pachnące kardamonem. Solidne, ciepłe, maślane.
Rzeczy do zrobienia nie ubędzie. Ale skoro można zrobić ciasto, to może i z nimi sobie damy radę. A jeśli nie – odetchnąć, wytrzeć oczy i zjeść ciasto.

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Ciasto kardamonowe z gruszkami
(wg przepisy Yvette van Boven z książki „Home Made Winter”, z drobnymi modyfikacjami)

Składniki:
Na gruszki:
4 twarde gruszki, (w oryginale były 3, ale mi spokojnie zmieściły się 4 – przyp. mint.)
750 ml białego wytrawnego wina
250 g cukru
4 goździki
3 gwiazdki anyżu
3 strączki kardamonu
2 laski cynamonu
Na ciasto:
200 g masła, miękkiego + masło do wysmarowania formy
200 g cukru
4 jajka
200 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 łyżeczki kardamonu (oryginalny przepis mówi o 1 łyżce – przyp. mint.)
szczypta soli
100 g białej czekolady
1-2 łyżki kremówki

Przygotuj gruszki: umyj i obierz owoce, nie usuwając ogonków. W garnku połącz wino, cukier i przyprawy, doprowadź do wrzenia. Dodaj gruszki, zmniejsz ogień i gotuj przez 30 minut. Wyjmij owoce, ułóż na sitku do odcieknięcia i wystudzenia. Wino ponownie zagotuj i podgrzewaj, aż płyn zmniejszy swoją objętość o połowę.
Przygotuj ciasto: nagrzej piekarnik do 170 stopni Celsjusza. Formę-keksówkę wysmaruj masłem, wyłóż pergaminem i ponownie posmaruj go odrobiną masła. W misce utrzyj mikserem miękkie masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodaj jajka, po jednym na raz, cały czas ucierając (kolejne jajko dodaj dopiero wtedy, gdy poprzednie połączy się z masą). Dodaj mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, solą i kardamonem, wymieszaj aż do uzyskania jednolitego ciasta.
Przełóż ciasto do formy, powciskaj w nie gruszki, ogonkami do góry. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto wyjdzie suchy. Wyjmij z piekarnika i odstaw na 10 minut do przestudzenia. Delikatnie wyjmij z formy i odstaw na kratkę do całkowitego wystygnięcia.
W miseczce ustawionej nad garnkiem z wolno gotującą się wodą roztop czekoladę z dodatkiem kremówki. Polej czekoladą wierzch ciasta. Podawaj polane syropem.

————————————————

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Ciasto kardamonowe z gruszkami

Cardamom cake with pears and white chocolate
(adapted from the Yvette Van Boven’s recipe from the book „Home Made Winter”)

Ingredients:
For the pears:
4 medium, firm pears (the original recipe calls for 3 pears)
750 ml dry white wine
250 g sugar
4 cloves
3 star anise
3 cardamom pods
2 cinnamon sticks
For the cake:
200 g butter, softened + extra butter for greasing
200 g sugar
4 eggs
200 g self-rising flour
3/4 tsp ground cardamom (originally: 1 generous tbsp ground cardamom)
pinch of salt
100 g white chocolate, chopped
1-2 tbsp heavy cream

Prepare the pears: peel the pears, leaving the stem in place. In a large saucepan, combine the wine, sugar and spices and bring to boil. Add pears, reduce the heat to low and simmer for 30 minutes.Take the pears out of the syrop and set aside to drain and cool. Boil the liquid again and cook over a medium heat until it is reduced by half. Set aside to cool down.
Prepare the cake: Preheat the oven to 170 degrees Celsius. Beat the butter and sugar until pale and fluffly. Add the eggs, one at a time (don’t add the next egg until the previous one is incorporated). Sift in the flour, cardamom and salt and mx with the batter.
Grease a 1,5 l loaf pan with some butter, line it with parchment paper and grease the paper. Pour the batter into the pan. Press the pears in, stems up. Put the cake into the hot oven and bake for 40 minutes, until a toothpick inserted into the cake part comes out clean
Allow to cool for 10 minutes in the pan, then gently remove the cake from the pan to a wire rack to cool completely. Melt the chocolate with the cream, placing them both in a heatproof bowl and puting over a pot with a simmering water or using a microwave, making sure the bowl doesn’t touch the water. Stir the chocolate in the bowl until melted. Drizzle the chocolate over the cake.

Let the chocolate dry for a bit and serve the cake in thick slices, with some syrup poured on top