Kopenhaga: Aamanns

Są kanapki i są smørrebrød, czyli kanapki w duńskim stylu. Na ciemnym, wilgotnym, żytnim chlebie o głębokim smaku. Obłożone dodatkami tak bogato, że trudno byłoby się do nich dobrać bez widelca i noża. Kanapka totalna.

DSCF6333
Smørrebrød są dostępne praktycznie wszędzie: na szybko zjemy je w choćby w cudownej Hali Targowej Torvehallerne (na szybko bynajmniej nie oznacza, że kanapka będzie byle jaka – i tak będzie suto obłożona świeżymi, jakościowymi składnikami); w wersji klasycznej, tradycyjnej, na porcelanie Royal Copenhagen – w Schønnemanns, w wersji „fusion”, łączącej w sobie idee kanapki oraz sushi – w kawiarni Royal Copenhagen. Najlepsze? Pewnie ile osób, tyle opinii, ale na prowadzenie wysuwa się jedno miejsce, przez wielu uważane za to, które odwiedzić trzeba – Aamanns Etablissement.

DSCF6350

DSCF6313

Wyróżniona przez przewodnik Michelin restauracja zajmuje niewielkie wnętrze na parterze starej kamienicy. Drewniane krzesła, stoły, dyskretne grafiki na ścianach. Po skandynawsku. Po sąsiedzku mieści się jej protoplasta i pierwsze „kanapkowe” miejsce szefa kuchni i właściciela, Adama Aamanna – Aamanns Deli & Take Away, które działa od 2006 r. (prócz możliwości zabrania kanapek na wynos, można je również zjeść na miejscu). W nowszym, działającym od 5 lat miejscu można zjeść oczywiście kanapki, a w porze kolacji i inne dania, będące nowoczesną i świeżą interpretacją klasycznych duńskich smaków.
Nasza wizyta przypada na porę lunchu i kelnerka proponuje nam specjalny zestaw dla dwóch osób, w skład którego wchodzą gotowa kanapka ze śledziem  (sezonowo inna, w zestawie w rozmiarze „mini”, o połowę mniejszym niż regularna kanapka z menu) oraz elementy do kanapkowego „zrób to sam” – kromki pieczonego na miejscu chleba oraz wybrane przez kuchnię dodatki, pojawiające się w innych kanapkach serwowanych a’la carte: kawałki ryby, firmowy tatar lub plastry pieczonego mięsa oraz warzywa. Świetna propozycja na niespieszny lunch, gdy prócz zaspokojenia głodu mamy ochotę porozmawiać z towarzyszącą nam osobą, a przy okazji kulinarnie wyżyć.

DSCF6314

DSCF6317

Rozpoczynamy od kanapki na żytnim chlebie ze śledziem marynowanym w mieszance korzennych przypraw, z dodatkiem galaretki z kwiatów czarnego bzu, pieczonych, perłowych cebulek oraz prażonej kaszy gryczanej. Przyznam się, ze nie jestem amatorką śledzi. W ogóle (biorąc pod uwagę preferencje smakowe mojej rodziny, to można by się zastanawiać, czy do niej należę;-). Śledź w życiu smakował mi dokładnie trzy razy, z czego dwa przypadły – jak się teraz okazało, na Kopenhagę. To był jeden z nich. Ryba była maślana i krucha w strukturze, bardziej pieprzna niż „piernikowa” od przypraw, które łagodziła upieczona słodka cebulka, a kontrapunktowały drobiny kaszy. Wśród dodatków do kanapek otrzymaliśmy m.in. łososia z chrupkimi, słodkimi wiórkami marynowanego kopru włoskiego i jabłka, marynowanego surowego dorsza z kawiorem i dodatkiem emulsji z estragonu, pieczoną salsefię, awokado z siekanym jajkiem i jarmużem (z racji preferencji kulinarnych poprosiliśmy o zestaw bez mięsa; na innych stolikach na desce pojawił się m.in. słoiczek z wołowym tatarem lub sałatką z kurczaka) . Już poza konkursem, na koniec, domówiliśmy kanapkę z pieczoną na krwisto piersią kaczki z chrupiącymi chipsami jarmużu, świeżym jabłkiem, domową borówką oraz piklowanymi kwiatami czarnego bzu. W ramach zestawu lunchowego przynależny jest jeszcze deser – w naszym przypadku był to uczciwie dobry sorbet z buraków z musem z solonego karmelu z odrobiną lukrecji. Lukrecja nie jest moim ulubionym dodatkiem, więc podeszłam do deseru z pewną niepewnością, która okazała się zupełnie zbędna. Sorbet – czego nie można niestety powiedzieć o większości deserów tego rodzaju serwowanych w polskich restauracjach – nie był nadmiernie słodki, ale wyraźnie deserowy, słodki słodyczą pieczonych buraczków, z lekką nuta malin. Sam mus o konsystencji piany z syfonu smakował ciągutkowym dulce de leche z jego palonymi nutami, a dodatek lukrecji dodawał mu kwiatowych akcentów. Dwa składniki na talerzu, a świetna kombinacja

 

DSCF6320

DSCF6327

DSCF6332

DSCF6341

DSCF6346

Aamanns Etablissement
Øster Farimagsgade 12
www

DSCF6348

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.