Minta i Żywiciele: miodowe tosty francuskie

Na miody od kulmy natrafiłam kilka lat temu, na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. Pośród kilkunastu (pewnie) stoisk) akurat to jedno, malutkie zwróciło moja uwagę. Po pierwsze, było na nim tylko kilka rodzajów miodów, cztery, góra pięć. Pękate słoiki, białe, proste etykietki, z nazwiskiem pszczelarza. Miód od Kulmy, po prostu.

Lipowy, rzepakowy i…chabrowy, którego wcześniej nie znałam. Od słowa do słowa, wywiązała się rozmowa z Andrzejem, wnukiem pana Jana. O pszczołach, miodach, tym, jak często są fałszowane, o panu Janie i rodzinnym biznesie.

DSCF9956

Kupiłam dwa słoiki, potem jeszcze dwa. A potem, ilekroć byłam w Poznaniu, szukałam miodów z nazwiskiem Kulmy. Niby to nazwisko na etykiecie to nic. Ale dla mnie to dowód, że ktoś stoi za produktem, że jest z niego dumny, że ręczy za niego swoja osobą.

DSCF9982 (1)

Dzisiaj Pan Jan ma 90 lat. Swoja pierwszą pszczelą rodzine Pan Jan otrzymał mając zaledwie osiem lat. pszczelarstwa uczył się po okiem Wiktora Widery, konstruktora ula wielkopolskiego – jednego z najpopularniejszych typów uli używanych dzisiaj w całej Polsce.

DSCF9965

Obecnie w pasiekach Jana Kulmy znajduje się ponad 350 uli, stojących w sielskich zakątkach Doliny Cybiny, w obszarze ekologicznego Rezerwatu Natura 2000.  W opiece nad pszczołami panu Janowi pomagają wnuki – Andrzej i Tomek, którzy od wczesnego dzieciństwa poznawali tajemnice zawodu pszczelarza. Dzisiaj zajmuję się prowadzeniem sprzedaży (a miodu rozchodzą się nie tylko po okolicy, ale trafiają nawet zagranicę!).

Gdy byłam mała, w domu miód w domu był zawsze. Stał na blacie kuchni, tuż obok pojemnika z herbatą, zawsze w pogotowiu, by osłodzić życie. A najbardziej lubiłam, gdy mama polewała nim podsmażone na maśle tosty francuskie.

DSCF9981 (1)

Miodowe tosty francuskie

Tosty francuskie to świetny sposób na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Najlepiej przygotować je z chałki, drożdżowego ciasta lub brioszki, ale nawet kawałek jasnego, pszennego chleba zda egzamin.
Składniki (na 2 porcje):
4 kromki czerstwej chałki
2 jajka
1 szklanka mleka
2 łyżki miodu
masło, do smażenia
owoce, miód i pyłek pszczeli, do podania

W miseczce połącz mleko, jajka i miód. Na patelni roztop masło. Kromki chałki namaczaj w jajku z mlekiem, kładź na rozgrzanym maśle, smaż z obu stron, aż grzanki się zrumienią. Podawaj ciepłe, polane miodem i posypane świeżymi owocami.

Za pomoc w realizacji nagrania dziękuję firmie Lexus Polska

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Alicja pisze:

    Miód to cudowny smak, lek, przyjemność. Zawsze był w naszym domu. Od lat jeżdżę po miody na Podlasie, ale spróbuję znaleźć miody panów Kulma 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.