Tarta z grzybami shiitake i boczniakami

„W jedzeniu najbardziej interesują mnie ludzie, którzy za nim stoją”.
Tak zwykle odpowiadam na pytanie, co właściwie „kręci” mnie w mojej pracy.
Owszem, jedzenie. Ale bardziej pasjonaci, którzy potrafią nie tylko wykonać i sprzedać dobry produkt, ale jeszcze zainteresować nim drugą osobę. Szefowie kuchni, autorzy książek, producenci, rolnicy. Taki Pan Ziółko, Godni albo Pan Pieczarka.

PIeczarki (i nie tylko) z dąbrówki

„Pan Pieczarka”, jak go nazywam, to Tomek Grela, który wraz z żoną, Dorotą, założyli pierwszą w Polsce ekologiczną uprawę pieczarek. Były pieczarki, potem portobello i boczniaki. A teraz są i soplówki, które przypominają małe, włochate kulki, boczniaki królewskie oraz mikołajkowe, shimeji, shiitake i nameko. A to pewnie nie jego ostatnie słowo. Gdy pytam ” jak je przyrządzić” – odpowiada, by najprościej: na maśle lub oliwie. By poczuć smak konkretnego gatunku, bez zbędnych przypraw czy kamuflażu. Mądrze.

Tomka odwiedzam przy okazji co środowych wizyt w Fortecy. Biorę dwa-trzy eryngi (świetne puszczone na oliwie, z orzechami laskowymi) lub garstkę nameko. A najlepiej po garstce wszystkich, jakie są na stoisku. Bo wtedy można zrobić taką tartę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tarta z shiitake i boczniakami
Składniki:
Na ciasto:
150 g maki pszennej
70 g masła, zimnego
sól
zimna woda
Na nadzienie:
4 duże jajka
100 ml tłustej, kwaśnej śmietany
po kilka brązowych pieczarek, niewielkich boczniaków, grzybów shiitake, nameko, shimeji – w sumie ok. 2 szklanek
1 średnia cebula perłowa
4 gałązki tymianku
1 ząbek czosnku
sól, świeżo mielony czarny pieprz
oliwa

Do miski wsyp mąkę, dodaj sól, wymieszaj, dodaj starte na tarce zimne masło, 3-4 łyżki wody i szybko zagnieć ciasto (jeśli to potrzebne, dodaj więcej wody; ciasto możesz też wyrobić w malakserze). Ciasto rozwałkuj między dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość 3-4 mm. Wyłóż nim formę do tarty o średnicy 21 cm, dociśnij ciasto do dna i ścianek naczyia. Ponakłuwaj ciasto widelcem, ułóż na wierzchu kawałek papieru do pieczenia, wysyp na wierzch ryż lub ceramiczne kuleczki do pieczenia. Wstaw formę do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz przez 10 minut. Usuń papier i piecz przez kolejne 5 minut. Wyjmij i odstaw.
Cebulę obierz, pokrój w cienkie piórka. Na patelni rozgrzej 1-2 łyżki oliwy. Dodaj obraną, pokrojoną cebulę oraz nieobrany czosnek i zeszklij. Dodaj grzyby i smaż, aż się delikatnie zrumienią. Dorpaw solą i pieprzem. Usuń czosnek. Przełóż grzyby i cebulkę na podpieczony spód do tarty. Jajka ubij ze śmietaną, dopraw, dodaj listki z połowy gałązek tymainku. Masą jajeczną zalej grzyby, wstaw do piekarnika i piecz przez 25-30 minut, aż wierzch tarty się zrumieni. Podawaj na ciepło lub na zimno.

3 komentarze Dodaj własny

  1. Uwielbiam grzyby od Pana Pieczarki, zawsze kupuję we Wrocławiu 😉 Piękna tarta.

    Polubienie

  2. Bardzo malownicza i aromatyczna tarta 🙂

    Polubienie

    1. mminta pisze:

      dziękuję ❤ (i dodam, że smakuje wcale nie gorzej;-D )

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.