MOD Donuts. Świat jest pączkiem

– To była spontaniczna decyzja. Po prostu pewnego dnia postanowiłyśmy robić pączki – mówi mi z uśmiechem Kamila, gdy zadaję oklepane pytanie „od czego to wszystko się zaczęło”.

Rozmawiamy w zaprzyjaźnionej kuchni na warszawskiej Woli. Blat dużego stołu upstrzony jest naczynkami, miseczkami i spodkami z kolorowymi lukrami, suszonymi wiśniami, orzechami, wiórkami kokosowymi, kawałkami czekolady, precelkami. W nakrytej ściereczką misce niespiesznie i bezgłośnie dorasta porcja drożdżowego ciasta, delikatnie wybrzuszając lnianą narzutkę. Wszystko pod czujnym okiem Mony Lisy i jej dwuznacznego uśmiechu.

DSC01804

DSC01810 DSC01819 DSC01818 DSC01852

– Tak naprawdę przed pomysłem robienia pączków padł inny, równie spontaniczny, o wyjeździe do Nowego Jorku. Byłyśmy obie po licencjatach i stwierdziłyśmy, że jeśli nie teraz, to kiedy – mówi Kamila. Wyjechały do Wielkiego Jabłka, zamieszkały na Brooklynie. Pracowały jako opiekunki do dzieci, sprzątały kilka domów. A zarobione pieniądze dosłownie – przejadały, odkrywając knajpy i knajpeczki bary, piekarnie, uliczne stoiska. W tym z donatami. – Tak naprawdę, podczas pobytu w Nowy Jorku szczególnie za nimi nie przepadałyśmy. Ale po powrocie do Polski zaczęło nam brakować tych słodkich poranków z kawą przelewową i dobrym donatem – opowiada Patrycja.

DSC01846

DSC01870

DSC01860 DSC01888 DSC01903

I tak jak wcześniej podjęły nagłą decyzję o wyjeździe za Atlantyk, tak tym razem postanowiły smażyć pączki. – Podczas pobytu w USA zaobserwowałyśmy, jak wielkim zainteresowaniem i dobrym przyjęciem cieszą się rzeczy wykonane ręcznie, tradycyjnymi metodami i z dobrych składników. Ponieważ to podejście jest nam bliskie, nie było mowy, aby zabrać się za robienie donatów inaczej. Byłyśmy pewne, że takie rzemieślnicze pączki to jest to, że byłyby hitem także w Polsce. Ale, szczerze, gdy opowiedziałyśmy o naszym pomyśle znajomym, to nie widzieli w nim nic specjalnego – w końcu tu, w Polsce, w wielu cukierniach pączki są robione ręcznie. Jednak postanowiłyśmy zaryzykować – wspomina Kamila.

DSC01898 DSC01908 DSC01936Zaczęły do opracowania przepisu. Wcześniej nie były zagorzałymi “piekarkami”, więc zaczynały praktycznie od zera. Z pomocą przyszły przepisy na blogach, w książkach, magazynach. Uparły się, by donaty były na maśle, a nie – jak w przypadku wielu amerykańskich receptur – na margarynie, co pociągało kolejne modyfikacje. Ostatecznie wypracowały własny patent, będący wypadkową amerykańskich i francuskich instrukcji. Jego cyzelowanie zajęło pół roku. Tak narodziło się MOD Donuts (https://www.facebook.com/MODdonuts/).
Przygotowanie pączków, mimo pomocy maszyny, w której wyrasta ciasto, zabiera kilka godzin. Samoistnie doszło do podziału obowiązków – Kamila czuwa nad przygotowaniem ciasta, Patrycja – nad smażeniem. Wycięte z ciasta, wyrośnięte krążki jeden po drugim trafiają na złocisty olej, powoli pęcznieją i nabierają rumianej skórki. Dekorują już wspólnie. Tu znów nie idą na skróty – do przygotowania pomad i lukrów używają naturalnych składników. Intensywny róż to zasługa kwiatów hibiskusa, smak wanilii czy cytryny – ziarenka wyjęte z długiego strąka lub otarta skórka owoców. Same robią masło orzechowe, karmel. Kupują “dekoracje” – cukrowe posypki, mini-precelki czy Fruit Loops – znane z USA chrupki do mleka, którymi zdobią swojego śniadaniowego donata z mlecznej polewie. Na święta były donaty z marcepanem, były donaty z lukrem o smaku japońskiej matchy. Mimo tych wszystkich kolorów i lukrów, mimo aury węglowodanowej beztroski, to donaty dorosłe. Donaty na serio. Przemyślane i robione z uwagą

Ulubione smaki? Dla Kamili zdecydowanie mleko z lawendą, czyli donat omaszczony białym lukrem aromatyzowanym pachnącymi kwiatami i oprószony fioletowymi płatkami. Dla Patrycji – aktualnie, bo tytuł faworyta jest przechodni – masło orzechowe.

Na razie realizują zamówienia specjalne, raz w tygodniu dostarczają pączki do jednej z warszawskich kawiarni. Planują jednak własne miejsce, z otwartą na widok gości pracownią. By mogli od początku do końca obserwować proces powstawania pączków.

DSC01949

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.