Strucla z Malinami i Wyprawa na Działki

Gdy byłam mała, mieszkaliśmy w domu z wielkim ogrodem. Prócz najróżniejszych kwiatów i krzewów, było w nim miejsce na warzywa, zioła i owoce. Na wiosnę siałam w inspektach rzodkiewki i sadziłam cebulki, potem przychodziła pora na sianie groszku, pikowanie i rozsadzanie siewek sałat, przenoszenie podrośniętych krzaków pomidorów ze szklarni do ogrodu. Dziadek uczył mnie, jak podwiązywać tyczki do fasolki, tato – jak przycinać pędy winorośli i jak szczepić drzewka owocowe. Mieliśmy własne dynie i cukinie, ogórki, fasolki, groszek, buraczki, własne brzoskwinie, porzeczki, jeżyny. Do dzisiaj nie wiem dlaczego w ogrodzie nie było malin i papierówek. Nie było i już. Po nie trzeba było chodzić na opuszczone działki w pobliży naszego domu. Działki były miejscem magicznym – tajemniczym, cichym. Były zupełnie inne od typowych ogródków działkowych – bardziej dzikie, kameralne, tajemnicze. Częściej niż innych działkowiczów można było spotkać bażanta lub jeża przemykającego między kępami traw. Prawdziwa wyprawa, z której do domu wracało się z kaneczką malin.

Na mailny...
Na maliny...

Strucla z Malinami i Twarożkiem
(na przepisu na brioszki z malinami i twarożkiem z jednego z moich ulubionych blogów – Kwestii Smaku)

250 g mąki tortowej
2 duże jajka, ogrzane do temperatury pokojowej
175 g masła, miękkiego
100 ml mleka, ciepłego
50 g cukru
1 saszetka drożdży
szczypta soli
1 szklanka malin
250 g twarożku śmietankowego
1 jajko
2 łyżki cukru
1 łyżka budyniu waniliowego
1 łyżeczka esencji waniliowej

W mleku rozpuść drożdże. Do miski przesiej mąkę, dodaj sół i cukier. Zrób dołek i wlej do niego pracujące drożdże. Zamieszaj, by mąka połączyła się z mlekiem. Dodaj jajka i dokładnie wyrabiaj ciasto przez 4-5 minut. Dodaj masło w kawałkach i wyrabiaj kolejne 5-10 minut. Przełóż ciasto do naoliwionej miski, przykryj folią i schowaj do lodówki na kilka godzin lub całą noc (tak wyrośnie najlepiej).
Twarożek utrzyj z cukrem, jajkiem i budyniem, dodaj esencję waniliową.
Na blacie rozłóż arkusz pergaminu. Na pergamin wyłóż wyjęte z lodówki ciasto i rozwałkuj na prostokąt. Na wierzchu ułóż ser i posyp go malinami. Zroluj ciasto i przenieś na pergaminie na blaszkę do pieczenia. Odstaw na ok. 1,5 godziny do wyrośnięcia.
Nagrzej piekarnik o 180 stopni.
Piecz struclę ok. 40 minut, do zrumienienia.

Strucla z Malinami

6 komentarzy Dodaj własny

  1. asiejka pisze:

    fajnie brzmi taka opowieśc o o puszczonych działkach 🙂 a ciasta z malinami.. to pyszne.

    Polubienie

    1. mminta pisze:

      Dziękuję Asiejko:-)

      Polubienie

  2. majka pisze:

    Pamietam moje wyprawy na opuszczone dzialki… Ile tam bylo ciekawych rzeczy 🙂
    Ciastem sie czestuje. Lubie wszystko co malinowe .))

    Polubienie

    1. mminta pisze:

      Majko – ja chyba maliny to najbardziej lubię prosto z krzaka. Ale zapewniam, że poąlczenie maliny + twarożek całkiem zacne:-)

      Polubienie

  3. Paula pisze:

    smakowita! aż ślinka cieknie!

    Polubienie

    1. mminta pisze:

      Dzięki Paulo:-)

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.