Gault et Millau Tour 2017: Jest najlepszy kucharz, a gdzie kucharka?

Z zainteresowaniem, ale też z dystansem śledzę różnego rodzaju rankingi i konkursy, a oceny przewodników gastronomicznych traktuję bardziej jako sugestię co do miejsc godnych uwagi, aniżeli niepodważalne werdykty. Są dla mnie bardziej wskazówkami: co do trendów, upodobań i zjawisk w gastronomii.
Tydzień temu, w Warszawie, redakcja przewodnika „Gault et Millau” przyznała swoje tegoroczne nagrody dla kucharzy z regionu Polski centralnej oraz Lubelszczyzny.
Regionalne nagrody, niezależne od nagród przyznawanych podczas finałowej gali, przyznawano po raz drugi, co czyniło je w teorii tym bardziej ciekawszymi, bo zmuszajacymi jury do szukania nowych, mniej oczywistych nazwisk, także spoza dużych miast.

Nie będę dyskutować z wynikami, zamiast tego powiem, co mnie ucieszyło, a co zmartwiło.
Ucieszyła mnie bardzo nagroda dla Roberta Trzópka (najlepszy szef kuchni regionu), bo kuchnia, jaką tworzy w Bez Gwiazdek,  to właśnie to, na co ostatnio najbardziej mam ochotę. Proste kompozycje, oparte na dobrej jakości produktach od małych producentów (wśród nich wiele znajomych twarzy i nazw), składniki niepoddawane nadmiernemu przetworzeniu, do tego przystępne ceny – także ceny win. Bez nadmiaru pudrów, pianek, jadalnego powietrza. Bo nie zawsze ma się na to ochotę. Kilka takich miejsc jest. Ale chciałoby się ich więcej. I dlatego mam nadzieję, że nagroda dla Trzópka będzie impulsem dla jakichś nowych przedsięwzięć.

Najlepszy szef kuchni 2017 regionu Polska centralna: Robert Trzópek, Bez Gwiazdek, wraz z redaktor naczelną G&M, Justyną Adamczyk
Robert Trzópek, Bez Gwiazdek: Szparagi z sosem holenderskim z piwem i palonym masłem ze smażonym chlebem razowym
Robert Trzópek, Bez Gwiazdek
Robert Trzópek, Bez Gwiazdek: Szparagi z sosem holenderskim z piwem i palonym masłem ze smażonym chlebem razowym

To, co zasmuciło to brak jednej nagrody w stawce: dla najlepszej szefowej kuchni.
– Bardzo długo walczyłam o ten tytuł, jako że w dalszym ciągu mamy bardzo mało kobiet gotujących w Polsce. (…) W poprzedniej edycji przewodnika wśród restauracji czteroczapkowych i trzyczapkowych nie ma ani jednej kobiety. Wśród restauracji dwuczapkowych jest tylko 10 procent kobiet w tym tylko jedna z regionu centralnego, z Warszawy, Agata Wojda, która zresztą nie pracuje już w miejscu w którym pracowała. (,,,) Natomiast kobiet wśród nas jest tak mało, że bardzo chcemy, żeby to że nie przyznaliśmy nagrody wybrzmiało bardzo mocno i głośno. Bardzo, bardzo zachęcamy i wszystkie tu obecne panie i panie, które jeszcze nie są tu obecne ale mam nadzieje, że wkrótce będą , żeby dawały czadu i gwarantujemy nasze pełne, możliwe wsparcie w każdym aspekcie, żeby było Was jak najwięcej. – mówiła podczas gali Justyna Adamczyk.

Szymon Stach (po prawej), szef kuchni restauracji Quale w Łodzi, laureat wyróznienia dla „Chefa Jutra”, wraz z sous szefem, Mateuszem Skonką.
Szym Stach, Quale: Łosoś gotowany w niskiej temperaturze z chipsem z manioku, ikrą śledzia oraz chłodnikiem z ogórka.

To, co zasmuciło to brak jednej nagrody w stawce: dla najlepszej szefowej kuchni.
To tytuł budzący spore kontrowersje, zarówno w przypadku gali polskiego Gault et Millau (tylko ta edycja przyznaje specjalny tytuł paniom) czy też choćby rankingu World’s 50 Best (tu wyróżnia się najlepszą szefową kuchni danego roku). Czy kobiety muszą mieć specjalne kategorie? Dlaczego nie można ich oceniać wraz z mężczyznami etc. – nad tym pochylę sie przy innej okazji. Tym razem odnotuję jednak fakt, że dla regionu centralnej Polski, gdzie restauracji jest naprawdę pod dostatkiem, nie przyznano żadnego wyróżnienia dla gotującej kobiety. Z prostej przyczyny – bo ich nie ma.

Michał Gniadek, Plato: Tatar z fermentową kapustą, szuszonymi i piklowanymi shimeji oraz majonezem z piecoznego czosnku. Oraz FoodSnob w roli profesjonalnego modela 🙂

A oto krotkie podsumowanie przyznanych wyróżnień:

Szef Kuchni Tradycyjnej – Wojciech Kilian, Restauracja Signature (Warszawa)
Młody Talent – Michał Gniadek, Restauracja Plato (Warszawa)
Szef Jutra – Szymon Stach, Quale Restaurant (Łódź)
Szef Roku – Robert Trzópek, Restauracja Bez Gwiazdek (Warszawa)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.